zwłaszcza jeśli

Porady językowe

zwłaszcza że
24.06.2011
Szanowni Państwo,
czy wyrażenia takie jak zważywszy(,) że i tyle tylko(,) że należy traktować na tych samych zasadach co połączenia mimo że, tym bardziej że itp., czyli – zgodnie z regułą 90.B.1 – stawiać przecinek przed całym połączeniem?
konwencja
27.04.2011
Dzień dobry!
Czy nazwanie spotkania pewnej grupy osób (miłośników określonej dziedziny) konwencją jest błędem? Słowo to funkcjonuje w owym środowisku w takim znaczeniu, będąc zapewne kalką z języka angielskiego, gdzie na określenie tego typu wydarzenia używa się słowa convention. W słowniku języka polskiego zaś jako jedno ze znaczeń słowa konwencja widnieje definicja: „przedwyborczy walny zjazd członków partii politycznej”, a więc również swego rodzaju spotkanie.
brzydkie sportsmenki?
14.02.2014
Szanowni Państwo,
mamy sportowców, którzy zdobywają medale lub mają je zdobyć. A jeśli są to kobiety, to są to sportsmenki. Nie podoba mi się ten wyraz. Czy jest lub był jakiś polski odpowiednik na nazwanie kobiet uprawiających sport?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Atenach szczególnie rozbudowane są wiadomości z zakresu historii i geografii, zwłaszcza jeśli chodzi o zagadnienia związane z religią i - przede wszystkim - (choć...
  • ... biurze - mówi Mariusz Wichtowski, prezes PBUK. - A w pierwszym okresie, zwłaszcza jeśli nasz ubezpieczyciel wydaje nam Zieloną Kartę bez dodatkowych opłat, radzę...
  • ... z późniejszych E. Ernest-Kosmowski i M. Rudnicki. Bardziej kompletna, zwłaszcza jeśli chodzi o XIX w.,
    jest kolekcja sztychów skatalogowana w r...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego