Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – komentarz Marka Łazińskiego o plebiscytach w innych krajach

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – komentarz Marka Łazińskiego o plebiscytach w innych krajach
Choć w wielu krajach organizuje się plebiscyty na słowo, to specjalne plebiscyty na słowo młodzieżowe są popularne w Polsce, w Niemczech i w Austrii. Kilka dni przed ogłoszeniem wyników naszego plebiscytu zajrzyjmy zatem za zachodnią granicę oraz na południe i poznajmy Jugendwort des Jahres 2021.
 
W obu krajach pierwsze miejsce zajęło zapożyczenie angielskie cringe. W Niemczech plebiscyt organizuje wydawnictwo Langenschidt: https://www.langenscheidt.com/jugendwort-des-jahres. W finałowej trójce niemieckiej są jeszcze znane nam doskonale, zapożyczone z angielskiego, sus oraz sheesh.
 
W Austrii młodzieżowe słowo roku jest jedną z kategorii ogólnokrajowego plebiscytu na słowo roku: https://oewort.at/wort-des-jahres/2021/. Za cringem są słowa już nieangielskie: Geringverdiener ‘mało zarabiający’, specjalistyczny termin ekonomiczny, przejęty przez slang w znaczeniu ‘neiudacznik, pechowiec’, oraz słowo z niemczyzny szwajcarskiej gäistig, dosłownie ‘duchowy’ używane w slangu w znaczeniu ‘zdolny, bystry’. Ogólnoaustriackie słowo roku to Schattenkanzler ‘kanclerz w cieniu’.
 
Na nieslangowe słowo roku w Polsce można głosować na stronie Uniwersytetu Warszawskiego: sloworoku.uw.edu.pl.
 
Marek Łaziński
 
Dodano: 3.12.2021
 
Zobacz w galerii subiektywny wybór słów z definicjami oryginalnymi oraz gdzieniegdzie – z komentarzami językoznawcy.
 
 
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego