ODTAJAĆ, ODTAJNIAĆ

 
ODTAJAĆ, ODTAJNIAĆ
Odtajać może ziemia pokryta śniegiem lub lodem – znaczy to, że śnieg i lód się na niej roztopi. Ponieważ samo tajać znaczy ‛topnieć, rozpuszczać się’, więc słowo odtajać może wydawać się nielogiczne, inaczej niż roztajać, które też jest notowane w słownikach.
Odtajać zostało utworzone na wzór czasownika odmarznąć, w którym cząstka od- występuje w swojej typowej funkcji, wskazując na działanie przeciwne do czegoś, o czym mowa w wyrazie podstawowym. Niejasna budowa słowa odtajać może powodować mylenie go z odtajniać. To ostatnie pochodzi od przymiotnika tajny i znaczy ‛sprawiać, że coś przestaje być tajne’, a cząstka od- ma w nim funkcję podobną jak w odmarzać. W czasownikach odprzymiotnikowych inicjalne od- miewa też przeciwne znaczenie – ‛przywrócić komuś lub czemuś jakąś cechę’, por. odnowić, które nie znaczy ‛sprawić, że coś przestanie być nowe’, ale wręcz przeciwnie.
Mirosław Bańko
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!