Trwa tegoroczny plebiscyt na Młodzieżowe słowo roku

 
Trwa tegoroczny plebiscyt na Młodzieżowe słowo roku 2017
Po dwóch tygodniach trwania plebiscytu mamy około 1000 zgłoszeń, czas więc na krótkie podsumowanie. Do tej pory najwięcej głosów pada na słowa zgłaszane i wyróżniane także w zeszłym roku (nie powiemy, które, by nic nie sugerować).
 
Z propozycji nowych i licznie zgłaszanych w plebiscycie zwraca uwagę zabawny dwudzionek jako weekend. To słowo rozpowszechniło się chyba dopiero w ostatnim roku, bo nie znalazłem wcześniejszych wpisów w sieci.
 
Zgłoszenia mniej liczne można podzielić na kilka typowych dla slangu pól leksykalnych. Dużo jest określeń człowieka (kobiety lub mężczyzny): ogólnych jak typiarz i typiara oraz określeń oceniających. Osoba nierozgarnięta to przygas, a jeśli do tego niesympatyczna, to dzban (ciekawa metafora). Młodzieniec bogaty i epatujący bogactwem to banan (o bananowej młodzieży mówiło się 50 lat temu), a taki, który dobrze sobie radzi, to kozak (to jeszcze starsze określenie). Podejrzliwe spojrzenie na świat i zamiłowanie do teorii spiskowych opisują rzeczowniki szur i foliarz, oba zastąpiły mniej dziś popularnego oszołoma. Oprócz szura mamy także szuryzm.
 
Ocena sytuacji wyraża się przysłówku grubo (coś ważnego, w dużym natężeniu) oraz we wdzięcznym zdrobnieniu najsik od naj(lepszy). Jako komentarz do popularnej w ubiegłorocznym plebiscycie beki pojawił się bezbek – słowo, potwierdzone w sieci od 2015, które oznacza sytuację lub człowieka.
 
Wiele zgłoszonych słów dotyczy rozmowy oraz sukcesów retorycznych. Młodzi ludzie posługują się pociskami, czyli dobijającymi przeciwnika komentarzami. Jednym z najważniejszych pocisków jest Zabij się. Przeciwnika można pociskiem zaorać, a imiesłów zaorane to opis wygranego sporu.
 
Na tle pozostałych zgłoszonych słów wyróżnia się znaczeniem kulinarna nazwa słonej przekąski – słonycz na wzór słodyczy.
 
Wybrałem słowa moim zdaniem ciekawe, nie ujawniając faworyta. Pominąłem wulgaryzmy oraz określenia wyraźnie pogardliwe.
 
Zobacz też komentarz po miesiącu plebiscytu.
Marek Łaziński
Dodano: 2017-10-18
 
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego