sztos

 
sztos
Definicja oryginalna: coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego
 
Uwagi językoznawcy [MŁ]: Słowo znane w tym znaczeniu od dawna, notowane w słowniku Doroszewskiego, ale w 2. połowie XX wieku używane rzadko (w latach 90. przypomniane w tytule filmu o cinkciarzach). Pierwotne znaczenie to pchnięcie, uderzenie (z niem.), być może znaczenie szczęścia w grze związane jest z uderzeniem kijem w bilę.
 
Komentarz [PS]: Sztos nie jest słowem nowym, ale patrząc na to, jak często się je ostatnio widuje, nie jest dla mnie zaskoczeniem, że wygrało ono w tegorocznym plebiscycie. Rosnącą popularność słowa sztos widać było już na przełomie 2014 i 2015 roku, ale dopiero w zeszłym roku zadomowiło się ono na dobre. Słowo jest krótkie, określa coś pozytywnego i jest na tyle ogólne, że można je stosować do niemal dowolnej sytuacji. Doskonale nadaje się więc do komunikacji w internecie (często wzbogacane o takie emoji, jak: oznaczające OK lub oznaczający ogień), gdzie „sztosem” może być nowa płyta ulubionego wykonawcy, premierowy odcinek serialu czy selfie na portalu społecznościowym. Uważam, że właśnie ta zwięzłość wpłynęła na popularność tego słowa.
Słowo zgłoszone w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2016
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów kluczowych kolejnych miesięcy mijającego roku. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!