Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
w ślinie nie występują enzymy o działaniu amylolitycznym.
Gruczoły ślinowe odgrywają także rolę narządów o funkcji wydalniczej. I tak np. przy schorzeniach nerek dochodzi tu do wydalania mocznika, kwasu moczowego, kreatyniny i aminokwasów. Również barwniki przyżyciowe (indygokarmin) wprowadzone drogą pozajelitową (parenteralnie) dostają się do światła odcinków wydzielniczych.
Funkcja dokrewna gruczołów ślinowych polega na wytwarzaniu ciał biologicznie czynnych typu hormonalnego (kalikinina), w szczególności substancji podobnej do insuliny, czynnika wzrostu nerwów oraz nabłonka i in.
W zależności od rodzaju wytwarzanej wydzieliny gruczoły ślinowe dzieli się na:
1. surowicze, 2. śluzowe, 3. śluzowo-surowicze.
Ślinianki surowicze produkują wydzielinę surowiczą, wodnistą, zawierającą dużo białka, enzymów
w ślinie nie występują enzymy o działaniu amylolitycznym.<br>Gruczoły ślinowe odgrywają także rolę narządów o funkcji wydalniczej. I tak np. przy schorzeniach nerek dochodzi tu do wydalania mocznika, kwasu moczowego, kreatyniny i aminokwasów. Również barwniki przyżyciowe (indygokarmin) wprowadzone drogą pozajelitową (parenteralnie) dostają się do światła odcinków wydzielniczych.<br>Funkcja dokrewna gruczołów ślinowych polega na wytwarzaniu ciał biologicznie czynnych typu hormonalnego (kalikinina), w szczególności substancji podobnej do insuliny, czynnika wzrostu nerwów oraz nabłonka i in.<br>W zależności od rodzaju wytwarzanej wydzieliny gruczoły ślinowe dzieli się na:<br>1. surowicze, 2. śluzowe, 3. śluzowo-surowicze.<br>Ślinianki surowicze produkują wydzielinę surowiczą, wodnistą, zawierającą dużo białka, enzymów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego