Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
zasadowych. Podjednostka pre-MnSOD człowieka zawiera 198 aminokwasów, w tym 24-aminokwasową sekwencję sygnalną, decydującą o wejściu białka do wewnątrz mitochondriów.
W komórkach bakteryjnych MnSOD występuje zwykle w postaci dimeru (choć bakterie Thermus thermophilus i Thermus aquaticus mają enzym tetrameryczny). MnSOD w mitochondriach organizmów eukariotycznych jest tetramerem.
Szybkość działania dysmutaz żelazowych i manganowych jest nieco niższa w porównaniu z Cu,ZnSOD. Dysmutazy te są bardziej wrażliwe na działanie czynników fizycznych i chemicznych (m.in. podwyższonej temperatury i rozpuszczalników organicznych). Jednak MnSOD, w odróżnieniu od Cu,ZnSOD i FeSOD, nie jest inaktywowana przez nadtlenek wodoru.
MnSOD i FeSOD są hamowane przez środowisko
zasadowych. Podjednostka pre-MnSOD człowieka zawiera 198 aminokwasów, w tym 24-aminokwasową sekwencję sygnalną, decydującą o wejściu białka do wewnątrz mitochondriów.<br>W komórkach bakteryjnych MnSOD występuje zwykle w postaci dimeru (choć bakterie Thermus thermophilus i Thermus aquaticus mają enzym tetrameryczny). MnSOD w mitochondriach organizmów eukariotycznych jest tetramerem.<br>Szybkość działania dysmutaz żelazowych i manganowych jest nieco niższa w porównaniu z Cu,ZnSOD. Dysmutazy te są bardziej wrażliwe na działanie czynników fizycznych i chemicznych (m.in. podwyższonej temperatury i rozpuszczalników organicznych). Jednak MnSOD, w odróżnieniu od Cu,ZnSOD i FeSOD, nie jest inaktywowana przez nadtlenek wodoru.<br>MnSOD i FeSOD są hamowane przez środowisko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego