Typ tekstu: Książka
Autor: Bartkiewicz Bronisław
Tytuł: Oczyszczanie ścieków przemysłowych
Rok: 2002
ścieków
Zmniejszenie uciążliwości ścieków z przemysłu celulozowo-papierniczego można osiągnąć przez utylizację niektórych strumieni ścieków. Jednym ze sposobów utylizacji ługów powstających przy wytwarzaniu celulozy siarczanowej jest fermentacja alkoholowa zawartych w nich heksoz. Ługi używane do produkcji spirytusu zawierają średnio 1,5% cukrów podatnych na fermentację, z czego w procesie fermentacji rozkłada się ok. 70%.
Produkcja etanolu zależy od stopnia roztworzenia masy, ale średnio można uzyskać 75l etanolu z 1t masy celulozowej.
Poza powszechnie stosowanym przerobem na alkohol można uzyskać również inne produkty przemian biochemicznych: butanol, aceton, kwas cytrynowy itp [6].
Ługi powarzelne można wykorzystać również do produkcji białka paszowego. Białko uzyskuje
ścieków&lt;/&gt;<br>Zmniejszenie uciążliwości ścieków z przemysłu celulozowo-papierniczego można osiągnąć przez utylizację niektórych strumieni ścieków. Jednym ze sposobów utylizacji ługów powstających przy wytwarzaniu celulozy siarczanowej jest fermentacja alkoholowa zawartych w nich heksoz. Ługi używane do produkcji spirytusu zawierają średnio 1,5% cukrów podatnych na fermentację, z czego w procesie fermentacji rozkłada się ok. 70%.<br>Produkcja etanolu zależy od stopnia roztworzenia masy, ale średnio można uzyskać 75l etanolu z 1t masy celulozowej.<br>Poza powszechnie stosowanym przerobem na alkohol można uzyskać również inne produkty przemian biochemicznych: butanol, aceton, kwas cytrynowy itp [6].<br>Ługi powarzelne można wykorzystać również do produkcji białka paszowego. Białko uzyskuje
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego