Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
łącznie aż 30,2 mln km2 obszaru lądowego kuli ziemskiej, co stanowi 20,3% jego powierzchni, z tego udział całkowitej powierzchni 10 największych zlewni bezodpływowych jezior stanowi blisko 30% (ryc. 10). Zlewnie pozbawione odpływu, w szczególności te największe, leżą z reguły w strefie klimatu suchego, tj. w obrębie pustyń, półpustyń, śródgórskich kotlin i stepów. Ich duże powierzchnie wyróżniają się wyraźnie rozmiarami w zestawieniu ze zlewniami jezior przepływowych (tab. 1).

Zlewnie bezodpływowe są zazwyczaj zasilane przez rzeki, których główne źródła alimentacji są odległe i leżą w obszarze znacznie większych opadów niż otrzymuje okolica samych jezior. W przypadku Morza Kaspijskiego (którego zlewnia ma
łącznie aż 30,2 mln km&lt;hi rend="upper"&gt;2&lt;/&gt; obszaru lądowego kuli ziemskiej, co stanowi 20,3% jego powierzchni, z tego udział całkowitej powierzchni 10 największych zlewni bezodpływowych jezior stanowi blisko 30% (ryc. 10). Zlewnie pozbawione odpływu, w szczególności te największe, leżą z reguły w strefie klimatu suchego, tj. w obrębie pustyń, półpustyń, śródgórskich kotlin i stepów. Ich duże powierzchnie wyróżniają się wyraźnie rozmiarami w zestawieniu ze zlewniami jezior przepływowych (tab. 1).<br>&lt;gap&gt;<br>Zlewnie bezodpływowe są zazwyczaj zasilane przez rzeki, których główne źródła alimentacji są odległe i leżą w obszarze znacznie większych opadów niż otrzymuje okolica samych jezior. W przypadku Morza Kaspijskiego (którego zlewnia ma
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!