Typ tekstu: Książka
Autor: Tischner Józef
Tytuł: Świat ludzkiej nadziei. Wybór szkiców filozoficznych 1966-1975
Rok wydania: 1994
Lata powstania: 1966-1975
egzystencjalizmie. Wolność leży głębiej niż wola, głębiej niż rozum, głębiej nawet niż sam człowiek. Ona jest "racją" uczłowieczenia człowieka. Wybrać własną wolność, to stać się człowiekiem autentycznym - będzie mówił Sartre.
Ogólny kontekst problemu wolności sięgał - jak widać - w rozległe i niekiedy daleko od siebie leżące dziedziny filozofii, nauki, politycznej praktyki. A jaki był jego teoretyczny rdzeń? Jakie było jego z teoretycznego punktu widzenia fundamentalne pytanie?
Wydaje mi się, że pytanie to dałoby się sformułować następująco: co jest istotą tej wolności, której człowiek doświadcza w sobie lub której zdolny jest doświadczać? Inaczej: co jest istotą wolności doświadczanej?
Pytanie to najczęściej nie było wyraźnie
egzystencjalizmie. Wolność leży głębiej niż wola, głębiej niż rozum, głębiej nawet niż sam człowiek. Ona jest "racją" uczłowieczenia człowieka. Wybrać własną wolność, to stać się człowiekiem autentycznym - będzie mówił Sartre. <br>Ogólny kontekst problemu wolności sięgał - jak widać - w rozległe i niekiedy daleko od siebie leżące dziedziny filozofii, nauki, politycznej praktyki. A jaki był jego teoretyczny rdzeń? Jakie było jego z teoretycznego punktu widzenia fundamentalne pytanie?<br>Wydaje mi się, że pytanie to dałoby się sformułować następująco: co jest istotą tej wolności, której człowiek doświadcza w sobie lub której zdolny jest doświadczać? Inaczej: co jest istotą wolności doświadczanej?<br>Pytanie to najczęściej nie było wyraźnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego