Typ tekstu: Książka
Autor: Malik Krystyna Raciborska Maria
Tytuł: Przewodnik po Polsce - cz. 1
Rok: 1997
XVII-XVIII w.: park, brama, kordegarda, fragment pałacu. Pomnik i cmentarz żołnierzy AR i WP.
Odgałęzienie drogi w lewo, na wsch., do Bytomia Odrzańskiego (16km, bocznica trasy 17)i pd. zach. do Żagania (25km, wariant lubsko-żagański).
Wyjazd z Kożuchowa na pd.
SZPROTAWA (132m, 13400mk.), m. położ. na prawym brzegu Bobru przy ujściu rz. Szprotawy. Zakłady przemysłu metalowego i włókienniczego.
Prawa miejskie przed 1260. Liczne przywileje książęce (mennica, komora celna). Mimo usilnej germanizacji do poł. XVIII w. po przejściu Śląska pod panowanie pruskie w okręgu szprotawskim utrzymał się polski język i dawne obyczaje.
Resztki murów miejskich z basztami z XIV w
XVII-XVIII w.: park, brama, kordegarda, fragment pałacu. Pomnik i cmentarz żołnierzy AR i WP. <br>Odgałęzienie drogi w lewo, na wsch., do Bytomia Odrzańskiego (16km, bocznica trasy 17)i pd. zach. do Żagania (25km, wariant lubsko-żagański). <br>Wyjazd z Kożuchowa na pd. <br>SZPROTAWA (132m, 13400mk.), m. położ. na prawym brzegu Bobru przy ujściu rz. Szprotawy. Zakłady przemysłu metalowego i włókienniczego. <br>Prawa miejskie przed 1260. Liczne przywileje książęce (mennica, komora celna). Mimo usilnej germanizacji do poł. XVIII w. po przejściu Śląska pod panowanie pruskie w okręgu szprotawskim utrzymał się polski język i dawne obyczaje. <br>Resztki murów miejskich z basztami z XIV w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego