Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 03.06
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
naprzykrzyła się wszystkim przedniejszym panom i szlachcie, że ledwie potrafią znieść ją do końca". Przeprowadzała niezwykle szerokie reformy skarbowe, wojskowe, majątkowe, rolne na Litwie, centralizowała administrację i kraj, doprowadzając jednak przy tym do wielu konfliktów na Litwie i w Koronie.

Prowadząc z rozmachem najlepszą dla dynastii, jak się zdawało, politykę, Bona nie rozumiała albo lekceważyła demokrację szlachecką. W istocie doprowadziła w sierpniu 1537 r. do rokoszu pod Lwowem. Po tej wojnie kokoszej autorytet Bony obniżył się wyraźnie. Gdy panowie polscy doprowadzili do ożenku Zygmunta Augusta z Elżbietą Habsburżanką w 1543 r. - nastał zmierzch wszechpotężnej królowej Bony.

Zygmunt August zakochał się nieprzytomnie
naprzykrzyła się wszystkim przedniejszym panom i szlachcie, że ledwie potrafią znieść ją do końca". Przeprowadzała niezwykle szerokie reformy skarbowe, wojskowe, majątkowe, rolne na Litwie, centralizowała administrację i kraj, doprowadzając jednak przy tym do wielu konfliktów na Litwie i w Koronie.<br><br>Prowadząc z rozmachem najlepszą dla dynastii, jak się zdawało, politykę, Bona nie rozumiała albo lekceważyła demokrację szlachecką. W istocie doprowadziła w sierpniu 1537 r. do rokoszu pod Lwowem. Po tej wojnie kokoszej autorytet Bony obniżył się wyraźnie. Gdy panowie polscy doprowadzili do ożenku Zygmunta Augusta z Elżbietą Habsburżanką w 1543 r. - nastał zmierzch wszechpotężnej królowej Bony.<br><br>Zygmunt August zakochał się nieprzytomnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego