Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
przeprowadzone wybory do lokalnych zgromadzeń, które następnie wyraziły zgodę na przyłączenie Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej do ZSRR.
Ludność tego obszaru otrzymała obywatelstwo radzieckie, co miało - na wieki - zalegalizować aneksję dokonaną przez Stalina.

Rozpoczęła się pacyfikacja kraju, uderzająca przede wszystkim w ziemian, działaczy politycznych, księży i urzędników państwowych. Więzienia (szczególnie lwowskie "Brygidki") były wypełnione po brzegi. Jednocześnie oddziały NKWD internowały tysiące polskich żołnierzy i oficerów września, policjantów i członków KOP.
Znaleźli się oni przede wszystkim w trzech obozach: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Pod koniec 1939 r. rozpoczęły się masowe aresztowania Polaków.
Dały one początek gehennie długich podróży w wagonach bydlęcych, w
przeprowadzone wybory do lokalnych zgromadzeń, które następnie wyraziły zgodę na przyłączenie Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej do ZSRR.<br>Ludność tego obszaru otrzymała obywatelstwo radzieckie, co miało - na wieki - zalegalizować aneksję dokonaną przez Stalina.<br><br>Rozpoczęła się pacyfikacja kraju, uderzająca przede wszystkim w ziemian, działaczy politycznych, księży i urzędników państwowych. Więzienia (szczególnie lwowskie "Brygidki") były wypełnione po brzegi. Jednocześnie oddziały NKWD internowały tysiące polskich żołnierzy i oficerów września, policjantów i członków KOP.<br>Znaleźli się oni przede wszystkim w trzech obozach: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Pod koniec 1939 r. rozpoczęły się masowe aresztowania Polaków.<br>Dały one początek gehennie długich podróży w wagonach bydlęcych, w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego