Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Mathesis Polska
Nr: 3-4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1930
Bawarskiej Akademji Naukowej niżej przytoczoną konstrukcję podziału kąta na 3 części, którą podał krawiec Kopfz Ludwigshafen.
MC jest promieniem prostopadłym do średnicy AB półokręgu; prowadzimy łuk CD ze środka B. Na przedłużeniu AB znajdujemy punkt E w ten sposób, że CE = AB.

Niech będzie kątem danym. Punkt G przecięcia łuku CD i odcinka BF łączymy z E, wtedy kąt będzie trzecią częścią - Oczywiście, że wynalazca tej konstrukcji, który nie jest matematykiem, przypuszczał, że znalazł ścisłe rozwiązanie zagadnienia. Proponujemy Czytelnikom obliczyć zadziwiająco duży stopień przybliżenia, który daje powyższa konstrukcja.

"Handbnch der Physik", wydawany przez H. Geigera i K. Scheel'a. Monumentalne wydawnictwo tej
Bawarskiej Akademji Naukowej niżej przytoczoną konstrukcję podziału kąta na 3 części, którą podał krawiec Kopfz Ludwigshafen.<br>&lt;hi&gt;MC&lt;/&gt; jest promieniem prostopadłym do średnicy &lt;hi&gt;AB&lt;/&gt; półokręgu; prowadzimy łuk &lt;hi&gt;CD&lt;/&gt; ze środka &lt;hi&gt;B&lt;/&gt;. Na przedłużeniu &lt;hi&gt;AB&lt;/&gt; znajdujemy punkt &lt;hi&gt;E&lt;/&gt; w ten sposób, że &lt;hi&gt;CE = AB&lt;/&gt;.<br>&lt;gap&gt;<br>Niech &lt;gap&gt; będzie kątem danym. Punkt &lt;hi&gt;G&lt;/&gt; przecięcia łuku &lt;hi&gt;CD&lt;/&gt; i odcinka &lt;hi&gt;BF&lt;/&gt; łączymy z &lt;hi&gt;E&lt;/&gt;, wtedy kąt &lt;gap&gt; będzie trzecią częścią &lt;gap&gt; - Oczywiście, że wynalazca tej konstrukcji, który nie jest matematykiem, przypuszczał, że znalazł ścisłe rozwiązanie zagadnienia. Proponujemy Czytelnikom obliczyć zadziwiająco duży stopień przybliżenia, który daje powyższa konstrukcja.<br><br>&lt;tit&gt;"Handbnch der Physik"&lt;/&gt;, wydawany przez H. Geigera i K. Scheel'a. Monumentalne wydawnictwo tej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego