Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
spoziomowania płaszczyzny należy doprowadzić do poziomu dwie przecinające się (najkorzystniej pod kątem prostym) proste, leżące na tej płaszczyźnie; zasada ta wykorzystywana jest przy poziomowaniu teodolitu za pomocą jednej libelli alidadowej, ustawianej w dwu wzajemnie prostopadłych kierunkach.
Libella rurkowa jest to rurka szklana, w której powierzchnia wewnętrzna jest powierzchnią obrotu łuku D 1GD 2 dookoła cięciwy D 1D 2 (rys. 2.14). Rurka napełniona jest prawie całkowicie eterem. Niewielka, pozostała część rurki przedstawia się jako mała bańka. Położenie tej bańki wyznacza się za pomocą kresek wyciętych na rurce w równych odstępach. Punkt G nazywa się punktem głównym libelli.
Styczną do łuku D
spoziomowania płaszczyzny należy doprowadzić do poziomu dwie przecinające się (najkorzystniej pod kątem prostym) proste, leżące na tej płaszczyźnie; zasada ta wykorzystywana jest przy poziomowaniu teodolitu za pomocą jednej libelli alidadowej, ustawianej w dwu wzajemnie prostopadłych kierunkach.<br>Libella rurkowa jest to rurka szklana, w której powierzchnia wewnętrzna jest powierzchnią obrotu łuku &lt;HI rend="italic"&gt;D 1&lt;/HI&gt;&lt;HI rend="italic"&gt;GD 2&lt;/HI&gt; dookoła cięciwy &lt;HI rend="italic"&gt;D 1&lt;/HI&gt;&lt;HI rend="italic"&gt;D 2&lt;/HI&gt; (rys. 2.14). Rurka napełniona jest prawie całkowicie eterem. Niewielka, pozostała część rurki przedstawia się jako mała bańka. Położenie tej bańki wyznacza się za pomocą kresek wyciętych na rurce w równych odstępach. Punkt &lt;HI rend="italic"&gt;G&lt;/HI&gt; nazywa się punktem głównym libelli.<br>Styczną do łuku &lt;HI rend="italic"&gt;D
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego