Typ tekstu: Książka
Autor: Teplicki Zbigniew
Tytuł: Wielcy Indianie Ameryki Północnej
Rok: 1994
Ucinacze Rąk, Mordercy, Podrzynacze Gardeł. Wszystkie te epitety nawiązują do wojowniczości Siuksów, a także sposobu ich postępowania z nieprzyjaciółmi. Sami mówili o sobie Dakota, Nakota lub Lakota, czyli Sojusznicy bądź Sprzymierzeńcy, jeśli uwzględni się różnice wymowy w poszczególnych dialektach ich języka.
W czasach, gdy zacznie się opowieść o wielkich wodzach Dakotów, dzielili się oni na trzy główne odłamy: Wschodnich, Środkowych i Zachodnich.
Najdalej na wschodzie, na obszarach dzisiejszej Minnesoty, mieli swoje tereny Santiowie, do których byli zaliczani: Sissetonowie, Wahpetonowie, Mdewakantowie i Wahpekutowie. To właśnie oni przybrali dla swego narodu miano Dakota.
Nakotami nazywali siebie Indianie ze wschodnich prerii stanu Południowa Dakota
Ucinacze Rąk, Mordercy, Podrzynacze Gardeł. Wszystkie te epitety nawiązują do wojowniczości Siuksów, a także sposobu ich postępowania z nieprzyjaciółmi. Sami mówili o sobie Dakota, Nakota lub Lakota, czyli Sojusznicy bądź Sprzymierzeńcy, jeśli uwzględni się różnice wymowy w poszczególnych dialektach ich języka.<br>W czasach, gdy zacznie się opowieść o wielkich wodzach Dakotów, dzielili się oni na trzy główne odłamy: Wschodnich, Środkowych i Zachodnich.<br>Najdalej na wschodzie, na obszarach dzisiejszej Minnesoty, mieli swoje tereny Santiowie, do których byli zaliczani: Sissetonowie, Wahpetonowie, Mdewakantowie i Wahpekutowie. To właśnie oni przybrali dla swego narodu miano Dakota.<br>Nakotami nazywali siebie Indianie ze wschodnich prerii stanu Południowa Dakota
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego