Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 01.07
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
wczoraj trzydniową wizytę prezydenta Syrii Baszara al-Asada w Turcji. Przyjazd Asada stanowi oznakę ocieplenia stosunków między tymi krajami, które przez wiele lat były w najlepszym wypadku lodowate, a niekiedy wręcz wrogie.
Głównym tematem rozmów jest problem kurdyjski. Ta kwestia, przez długi czas główne źródło napięcia w stosunkach Ankary i Damaszku, teraz najbardziej przyczyniła się do ich zbliżenia. Turcję i Syrię łączą obawy o rozwój sytuacji w irackim Kurdystanie. Oba kraje boją się, że emancypacja tamtejszych Kurdów zainspiruje ich własną mniejszość kurdyjską. W Turcji żyje około 12 milionów Kurdów, w Syrii milion.
- Jesteśmy przeciwni nie tylko państwu kurdyjskiemu, ale także wszystkiemu
wczoraj trzydniową wizytę prezydenta &lt;name type="place"&gt;Syrii&lt;/&gt; &lt;name type="person"&gt;Baszara al-Asada&lt;/&gt; w &lt;name type="place"&gt;Turcji&lt;/&gt;. Przyjazd &lt;name type="person"&gt;Asada&lt;/&gt; stanowi oznakę ocieplenia stosunków między tymi krajami, które przez wiele lat były w najlepszym wypadku lodowate, a niekiedy wręcz wrogie.&lt;/&gt;<br>Głównym tematem rozmów jest problem kurdyjski. Ta kwestia, przez długi czas główne źródło napięcia w stosunkach &lt;name type="place"&gt;Ankary&lt;/&gt; i &lt;name type="place"&gt;Damaszku&lt;/&gt;, teraz najbardziej przyczyniła się do ich zbliżenia. &lt;name type="place"&gt;Turcję&lt;/&gt; i &lt;name type="place"&gt;Syrię&lt;/&gt; łączą obawy o rozwój sytuacji w irackim &lt;name type="place"&gt;Kurdystanie&lt;/&gt;. Oba kraje boją się, że emancypacja tamtejszych Kurdów zainspiruje ich własną mniejszość kurdyjską. W &lt;name type="place"&gt;Turcji&lt;/&gt; żyje około 12 milionów Kurdów, w &lt;name type="place"&gt;Syrii&lt;/&gt; milion.<br>&lt;q&gt;&lt;transl&gt;- Jesteśmy przeciwni nie tylko państwu kurdyjskiemu, ale także wszystkiemu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego