Typ tekstu: Książka
Autor: Bratny Roman
Tytuł: Kolumbowie - rocznik 20
Rok wydania: 1984
Rok powstania: 1957
Sztuki" i "Deski", bracie. Jesteś od dziś żołnierzem 28 Dywizji pod dowództwem pułkownika Pfeifera.
- Dużo się przez to zmieniło! - Olo wzruszył ramionami energicznie, aż zadzwoniły wiadra. Głową wskazał na groźną nudę ruin naokoło.
Bogoria stale imponował mu znakomitą orientacją w całości spraw konspiry. "Sztuka" i "Deska", czyli "Szturmowa Kadra" i "Dywersja i Sabotaż Kolejowy", były kryptonimami nie tak znowu popularnymi.
Reorganizacja, polegająca na przemianowaniu luźnych formacji na dywizje i ujawnieniu pseudonimów dowódców, wiązała się z uznaniem praw kombatanckich Armii Krajowej, której dowódca, teraz "Wódz Naczelny Wojska Polskiego", postanowił takim pociągnięciem zaakcentować praktyczną wagę politycznego sukcesu.
- Nie jesteś żaden powstaniec ani dywersant
Sztuki" i "Deski", bracie. Jesteś od dziś żołnierzem 28 Dywizji pod dowództwem pułkownika Pfeifera.<br>- Dużo się przez to zmieniło! - Olo wzruszył ramionami energicznie, aż zadzwoniły wiadra. Głową wskazał na groźną nudę ruin naokoło.<br>Bogoria stale imponował mu znakomitą orientacją w całości spraw konspiry. "Sztuka" i "Deska", czyli "Szturmowa Kadra" i "Dywersja i Sabotaż Kolejowy", były kryptonimami nie tak znowu popularnymi.<br>Reorganizacja, polegająca na przemianowaniu luźnych formacji na dywizje i ujawnieniu pseudonimów dowódców, wiązała się z uznaniem praw kombatanckich Armii Krajowej, której dowódca, teraz "Wódz Naczelny Wojska Polskiego", postanowił takim pociągnięciem zaakcentować praktyczną wagę politycznego sukcesu.<br>- Nie jesteś żaden powstaniec ani dywersant
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego