Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 01.03 (1)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
malowniczość podkreślało zwieńczenie zwane krenelażem. Biegnie górami Nan-szan ku wschodowi, nad Zatokę Liaotung, na przestrzeni 2400 km w trudno dostępnym terenie. Niektóre opracowania podają, że ma 5000 km.

Trzeba przyznać, że Mur Chiński przez wieki chronił całe pokolenia przed szaleństwami łupieżczych wojen, choć nie do końca. W 1211 r. Dżyngis-chan przedarł się przez wyniosłe mury, tak dobrze strzegące dotąd Chin. Po spustoszeniu północy kraju jego wnuk Kubilaj zasiadł w 1279 r. na tronie cesarskim w Pekinie, zakładając nową dynastię Jüan (Yuan). Ostatni kawałek Muru Chińskiego wybudowano w XVI w.

Potem mury straciły na znaczeniu i to w całym ówczesnym świecie
malowniczość podkreślało zwieńczenie zwane krenelażem. Biegnie górami Nan-szan ku wschodowi, nad Zatokę Liaotung, na przestrzeni 2400 km w trudno dostępnym terenie. Niektóre opracowania podają, że ma 5000 km.<br><br>Trzeba przyznać, że Mur Chiński przez wieki chronił całe pokolenia przed szaleństwami łupieżczych wojen, choć nie do końca. W 1211 r. Dżyngis-chan przedarł się przez wyniosłe mury, tak dobrze strzegące dotąd Chin. Po spustoszeniu północy kraju jego wnuk Kubilaj zasiadł w 1279 r. na tronie cesarskim w Pekinie, zakładając nową dynastię Jüan (Yuan). Ostatni kawałek Muru Chińskiego wybudowano w XVI w.<br><br>Potem mury straciły na znaczeniu i to w całym ówczesnym świecie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego