Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 32
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
o kozackiej "czerni", w polskich dziś miejscowościach, w których się urodzili, wystawiane są pomniki czy przynajmniej tablice pamiątkowe.
Legenda wciąż żywa - żołnierze stacjonującego w Malborku 152 pułku piechoty im. Zakonu Niemieckiego na dziedzińcu zamkowym 1902 r.
I słusznie, bo chodzi tu o pisarzy mimo wszystko tak nieprzeciętnych jak Joseph von Eichendorff czy Gustav Freytag. A równocześnie w atelier filmowych, pokojach ministerialnych, w poczekalniach bankowych toczy się bitwa grunwaldzka o remake dziejów Zbyszka i Danuśki oraz krzyżackiej hańby.
Coś się w tym wszystkim nie zgadza. Niby sprawa jest prosta jak krzyżacki miecz. Skoro ludzie tłumnie walą do kina na kostiumowe filmy wojenne
o kozackiej "czerni", w polskich dziś miejscowościach, w których się urodzili, wystawiane są pomniki czy przynajmniej tablice pamiątkowe.<br>Legenda wciąż żywa - żołnierze stacjonującego w Malborku 152 pułku piechoty im. Zakonu Niemieckiego na dziedzińcu zamkowym 1902 r.<br>I słusznie, bo chodzi tu o pisarzy mimo wszystko tak nieprzeciętnych jak Joseph von Eichendorff czy Gustav Freytag. A równocześnie w atelier filmowych, pokojach ministerialnych, w poczekalniach bankowych toczy się bitwa grunwaldzka o remake dziejów Zbyszka i Danuśki oraz krzyżackiej hańby.<br>Coś się w tym wszystkim nie zgadza. Niby sprawa jest prosta jak krzyżacki miecz. Skoro ludzie tłumnie walą do kina na kostiumowe filmy wojenne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego