Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
kramikoch, kupując źwierciadłka, tkaneczki, brameczki, bryżyczki, barwiczki i ine rzeczy świata tego, nic się nie obzirając a nie strojąc postawek to tam to sam, na każdą stronę nic nie patrząc, aby ukazowała trzewiczek, a iżby nie zmyliła kroku swego, nic się nie skubąc po głowie, poprawując forbotków, bryżyków, abo wianeczków (Ewangelia na dzień nawiedzenia Panny Maryjej).
Z perspektywy Postylli lepiej rozumiemy niektóre sceny Krótkiej rozprawy: w owym opisie kwiczących świń i liczonych na ołtarzu jajec więcej było może rozbawienia barwną sytuacją niż gniewu i oburzenia.
Postylla cieszyła się wielkim powodzeniem. Po pierwszym wydaniu (1557) ukazały się następne: 1560, 1566, 1571, 1594
kramikoch, kupując źwierciadłka, tkaneczki, brameczki, bryżyczki, barwiczki i ine rzeczy świata tego, nic się nie obzirając a nie strojąc postawek to tam to sam, na każdą stronę nic nie patrząc, aby ukazowała trzewiczek, a iżby nie zmyliła kroku swego, nic się nie skubąc po głowie, poprawując forbotków, bryżyków, abo wianeczków&lt;/&gt; (Ewangelia na dzień nawiedzenia Panny Maryjej).<br>Z perspektywy Postylli lepiej rozumiemy niektóre sceny Krótkiej rozprawy: w owym opisie kwiczących świń i liczonych na ołtarzu jajec więcej było może rozbawienia barwną sytuacją niż gniewu i oburzenia.<br>Postylla cieszyła się wielkim powodzeniem. Po pierwszym wydaniu (1557) ukazały się następne: 1560, 1566, 1571, 1594
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!