Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 02.05 (5)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
Wewnętrznych w Warszawie.

Poza specjalistycznymi przedmiotami - uczącymi stosowania technik kryminalistycznych, nowoczesnych metod inwigilowania czy wykładami na temat metodyki zwalczania przestępczości politycznej - słuchacze esbeckich szkół mieli też zajęcia z psychologii, logiki, socjologii. Szkolono ich, jak postępować z agenturą, jak pozyskiwać zaufanie, jak manipulować ludźmi. W późniejszej karierze te umiejętności były niezbędne.

Funkcjonariusz musiał być na przykład świadomy subtelnej różnicy między zwerbowaniem tajnego współpracownika a pozyskaniem go. W latach 80. obowiązywało już tzw. pozyskiwanie. Oznaczało to, że należało kandydata przekonać, że to on sam, bez żadnego przymusu, chce współpracować z władzą i donosić na innych.

Nazewnictwo było ważne, wynikało z wpajanej funkcjonariuszom filozofii
Wewnętrznych w Warszawie.<br><br>Poza specjalistycznymi przedmiotami - uczącymi stosowania technik kryminalistycznych, nowoczesnych metod inwigilowania czy wykładami na temat metodyki zwalczania przestępczości politycznej - słuchacze esbeckich szkół mieli też zajęcia z psychologii, logiki, socjologii. Szkolono ich, jak postępować z agenturą, jak pozyskiwać zaufanie, jak manipulować ludźmi. W późniejszej karierze te umiejętności były niezbędne.<br><br>Funkcjonariusz musiał być na przykład świadomy subtelnej różnicy między zwerbowaniem tajnego współpracownika a pozyskaniem go. W latach 80. obowiązywało już tzw. pozyskiwanie. Oznaczało to, że należało kandydata przekonać, że to on sam, bez żadnego przymusu, chce współpracować z władzą i donosić na innych.<br><br>Nazewnictwo było ważne, wynikało z wpajanej funkcjonariuszom filozofii
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!