Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2908
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
wcale nie zwiększa liczby zagrożonych nią przestępstw, a przywrócenie - tej liczby nie zmniejsza. I wcale nie jest tak, że człowiek, zanim stanie się zbrodniarzem, trzeźwo kalkuluje, czy potem będzie wisiał, czy tylko sobie posiedzi.
W XVIII-wiecznej Anglii, kiedy za złodziejstwo karano śmiercią, najwięcej kradzieży zdarzało się podczas publicznych egzekucji. Gawiedź tak pochłonięta była oczekiwaniem, kiedy skazaniec zawiśnie na szubienicy, że nie zwracała uwagi na złodziei, którzy w tłumie obrabiali widzom sakiewki. Ten przykład przywołuje się często, dowodząc, ile jest racji w argumencie o odstraszającym oddziaływaniu kary śmierci.

Wiara w iluzje
W trwającym wiele lat sporze o to, czy wolno przestępcę
wcale nie zwiększa liczby zagrożonych nią przestępstw, a przywrócenie - tej liczby nie zmniejsza. I wcale nie jest tak, że człowiek, zanim stanie się zbrodniarzem, trzeźwo kalkuluje, czy potem będzie wisiał, czy tylko sobie posiedzi.<br>W XVIII-wiecznej Anglii, kiedy za złodziejstwo karano śmiercią, najwięcej kradzieży zdarzało się podczas publicznych egzekucji. Gawiedź tak pochłonięta była oczekiwaniem, kiedy skazaniec zawiśnie na szubienicy, że nie zwracała uwagi na złodziei, którzy w tłumie obrabiali widzom sakiewki. Ten przykład przywołuje się często, dowodząc, ile jest racji w argumencie o odstraszającym oddziaływaniu kary śmierci.<br><br>&lt;tit1&gt;Wiara w iluzje&lt;/&gt;<br>W trwającym wiele lat sporze o to, czy wolno przestępcę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego