Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
Goślinie rynna jeziorna wkraczająca za Wronczynem w lasy Puszczy Zielonki.
5km na pn. zach. Wronczyn. Wieś nad Jez. Wronczyńskim Małym (21ha) nie opodal Jez. Wronczyńskiego Wielkiego (41ha). Na pocz. XXw. własność Tadeusza Jackowskiego, syna patrona Kółek Rolniczych - Maksymiliana.
Dworek z XVIIIw., przebudowany na pocz. XXw. W okresie międzywojennym gościło u Jackowskich we Wronczynie wiele znanych osób, m.in. Jan Lechoń, Kornel Makuszyński, Juliusz Osterwa. Park (2,7ha). Na cmentarzu grób M. Jackowskiego (1815-1905) i jego żony. Nowoczesny kościół (1976) zbudowany na miejscu drewnianego, spalonego w 1945. Dzwonnica z 1762.
2km dalej nad Jez. Kołatkowskim (78ha), k. Tuczna liczne kolonie domków
Goślinie rynna jeziorna wkraczająca za Wronczynem w lasy Puszczy Zielonki.<br> 5km na pn. zach. Wronczyn. Wieś nad Jez. Wronczyńskim Małym (21ha) nie opodal Jez. Wronczyńskiego Wielkiego (41ha). Na pocz. XXw. własność Tadeusza Jackowskiego, syna patrona Kółek Rolniczych - Maksymiliana.<br>Dworek z XVIIIw., przebudowany na pocz. XXw. W okresie międzywojennym gościło u Jackowskich we Wronczynie wiele znanych osób, m.in. Jan Lechoń, Kornel Makuszyński, Juliusz Osterwa. Park (2,7ha). Na cmentarzu grób M. Jackowskiego (1815-1905) i jego żony. Nowoczesny kościół (1976) zbudowany na miejscu drewnianego, spalonego w 1945. Dzwonnica z 1762.<br> 2km dalej nad Jez. Kołatkowskim (78ha), k. Tuczna liczne kolonie domków
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego