Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
jest jako powód częstych powodzi lodowcowych.
J.J. Clague i W.H. Mathews (1973) stwierdzili istnienie zależności przepływu od objętości wody zgromadzonej w zbiorniku i czasu trwania zjawiska. Określili także empirycznie przepływ maksymalny (Qz) jako funkcję: Qz = 75(V/10)WZOR, gdzie: V – początkowa objętość jeziora (w m). G.K.C. Clarke stwierdził, że ta prosta funkcja jest zaskakująco zgodna ze skomplikowanym modelem teoretycznym i znajduje potwierdzenie w analizowanych przykładach.
Na Spitsbergenie południowym znane są powodzie lodowcowe z Goesvatnet (jeziora zaporowego przy lodowcu Gas), opisane przez M. Grzesia i M. Banacha (1984).
Powodzie lodowcowe są odpowiedzialne za ekstremalne zjawiska geomorfologiczne. Można
jest jako powód częstych powodzi lodowcowych.<br> J.J. Clague i W.H. Mathews (1973) stwierdzili istnienie zależności przepływu od objętości wody zgromadzonej w zbiorniku i czasu trwania zjawiska. Określili także empirycznie przepływ maksymalny (Qz) jako funkcję: Qz = 75(V/10)WZOR, gdzie: V &#150; początkowa objętość jeziora (w m). G.K.C. Clarke stwierdził, że ta prosta funkcja jest zaskakująco zgodna ze skomplikowanym modelem teoretycznym i znajduje potwierdzenie w analizowanych przykładach.<br> Na Spitsbergenie południowym znane są powodzie lodowcowe z Goesvatnet (jeziora zaporowego przy lodowcu Gas), opisane przez M. Grzesia i M. Banacha (1984).<br> Powodzie lodowcowe są odpowiedzialne za ekstremalne zjawiska geomorfologiczne. Można
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego