Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 11.05
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
w tej sprawie wywoła lawinę pozwów za niewykonanie badań prenatalnych? - Do badań potrzebna jest zgoda rodziców, ale i wskazania lekarskie - tłumaczy dr Jerzy Umiastowski, szef Komisji Etyki Lekarskiej. - Czy w przypadku małżeństwa z Łomży takie wskazania były, nie wiem. Nie znam akt sprawy, nie mogę się na ten temat wypowiadać.
Kodeks etyki lekarskiej mówi, że lekarz ma obowiązek poinformować o ryzyku związanym z przeprowadzeniem badania prenatalnego (jeśli występuje), musi też dbać o zachowanie życia i zdrowia dziecka, także przed jego urodzeniem. - Kodeks jest jednoznaczny. Lekarzowi nie wolno dokonywać selekcji - mówi Umiastowski.
Z drugiej strony, oprócz kodeksu istnieje ustawa o planowaniu rodziny
w tej sprawie wywoła lawinę pozwów za niewykonanie badań prenatalnych? - Do badań potrzebna jest zgoda rodziców, ale i wskazania lekarskie - tłumaczy dr &lt;name type="person"&gt;Jerzy Umiastowski&lt;/&gt;, szef &lt;name type="org"&gt;Komisji Etyki Lekarskiej&lt;/&gt;. - Czy w przypadku małżeństwa z &lt;name type="place"&gt;Łomży&lt;/&gt; takie wskazania były, nie wiem. Nie znam akt sprawy, nie mogę się na ten temat wypowiadać.<br>Kodeks etyki lekarskiej mówi, że lekarz ma obowiązek poinformować o ryzyku związanym z przeprowadzeniem badania prenatalnego (jeśli występuje), musi też dbać o zachowanie życia i zdrowia dziecka, także przed jego urodzeniem. - Kodeks jest jednoznaczny. Lekarzowi nie wolno dokonywać selekcji - mówi &lt;name type="person"&gt;Umiastowski&lt;/&gt;.<br>Z drugiej strony, oprócz kodeksu istnieje ustawa o planowaniu rodziny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego