Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Bolesławskie Zeszyty Historyczne
Nr: 6
Miejsce wydania: Bolesław
Rok: 1997
Olkuszu obejmuje posadę nauczycielki rysunków w miejscowym gimnazjum żeńskim i urzędniczki w biurze kopalni w Bolesławiu.
Zarabiając stosunkowo sporo, mogła zapewnić godziwe życie matce i sobie, a także każdą wolną chwilę poświęcić malowaniu.
W czasie II wojny światowej kilkakrotnie zmienia miejsce zamieszkania. Z początkiem wojny przenosi się do dworku w Krzykawce.
W 1940 r. umarła jej matka. Po jej śmierci Maria Płonowska wyjeżdża do Sędziszowa. A jesienią 1944 r. zamieszkała w Czaplach Wielkich u rodziny Popielów. W tym czasie utrzymuje się głównie z rysowania portretów i martwych natur sprzedawanych przede wszystkim rodzinom ziemiańskim. Po wojnie podejmuje pracę w miejscowej szkole.
W
Olkuszu obejmuje posadę nauczycielki rysunków w miejscowym gimnazjum żeńskim i urzędniczki w biurze kopalni w Bolesławiu.<br>Zarabiając stosunkowo sporo, mogła zapewnić godziwe życie matce i sobie, a także każdą wolną chwilę poświęcić malowaniu.<br>W czasie II wojny światowej kilkakrotnie zmienia miejsce zamieszkania. Z początkiem wojny przenosi się do dworku w Krzykawce.<br>W 1940 r. umarła jej matka. Po jej śmierci Maria Płonowska wyjeżdża do Sędziszowa. A jesienią 1944 r. zamieszkała w Czaplach Wielkich u rodziny Popielów. W tym czasie utrzymuje się głównie z rysowania portretów i martwych natur sprzedawanych przede wszystkim rodzinom ziemiańskim. Po wojnie podejmuje pracę w miejscowej szkole.<br>W
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego