Typ tekstu: Książka
Autor: Grynberg Henryk
Tytuł: Drohobycz, Drohobycz
Rok: 1997
rosyjską czy polsko-tatarską przeszłość naszej rodziny.

Ojciec pochodził z Przemyśla. Jego ojciec miał warsztat ślusarski. Starsza siostra, Syda, była pianistką. Jej narzeczony studiował we Lwowie - nie pamiętam imienia ani nazwiska. Młodsza, Irena, chodziła jeszcze do szkoły. Ojciec nie dostał się na politechnikę lwowską - były tylko dwa miejsca dla Żydów. Kuł żelazo w warsztacie swojego ojca. Zrobił balustradę balkonową jako dyplom mistrzowski. Dostał się na rok akademicki 1938/39. Drugim Żydem był jego kolega, Józek Backenroth. Stali na wykładach, bo nie chcieli siedzieć w getcie ławkowym. Bito żydowskich studentów, kilku zostało zabitych, jednym z nich był narzeczony Sydy.

- 18 listopada 1938
rosyjską czy polsko-tatarską przeszłość naszej rodziny. <br><br>Ojciec pochodził z Przemyśla. Jego ojciec miał warsztat ślusarski. Starsza siostra, Syda, była pianistką. Jej narzeczony studiował we Lwowie - nie pamiętam imienia ani nazwiska. Młodsza, Irena, chodziła jeszcze do szkoły. Ojciec nie dostał się na politechnikę lwowską - były tylko dwa miejsca dla Żydów. Kuł żelazo w warsztacie swojego ojca. Zrobił balustradę balkonową jako dyplom mistrzowski. Dostał się na rok akademicki 1938/39. Drugim Żydem był jego kolega, Józek Backenroth. Stali na wykładach, bo nie chcieli siedzieć w getcie ławkowym. Bito żydowskich studentów, kilku zostało zabitych, jednym z nich był narzeczony Sydy. <br><br>- 18 listopada 1938
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!