Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2930
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
Klementyny Sobieskiej, spoczywa w kościele San Andrea w Rzymie.
W Krakowie pokazywać nie wolno
Nie doczekał nasz Dąbrowski wolności.
Bardzo pragnął, lecz bolały go kości
- takie strofy układają do dziś ludowi poeci w Mało- i Wielkopolsce, choć prawdziwą przyczyną jego śmierci było złamanie nogi i otwarcie się starych ran.
Wódz Legionów Polskich we Włoszech, generał Jan Henryk Dąbrowski, zmarł 6 czerwca 1818 r. o 14.30. Przed śmiercią, już po sporządzeniu testamentu, surowo przykazał, by pochować go w mundurze legionowym, a serce pozostawić tu, gdzie umierał: w wielkopolskiej Winnogórze.
Żona Barbara (w której niektórzy badacze chcą widzieć ową Basię, co słucha
Klementyny Sobieskiej, spoczywa w kościele &lt;name type="place"&gt;San Andrea&lt;/&gt; w Rzymie. <br>&lt;tit1&gt;W Krakowie pokazywać nie wolno&lt;/&gt;<br>&lt;q&gt;Nie doczekał nasz Dąbrowski wolności.<br>Bardzo pragnął, lecz bolały go kości&lt;/&gt;<br>- takie strofy układają do dziś ludowi poeci w Mało- i Wielkopolsce, choć prawdziwą przyczyną jego śmierci było złamanie nogi i otwarcie się starych ran.<br>Wódz Legionów Polskich we Włoszech, generał Jan Henryk Dąbrowski, zmarł 6 czerwca 1818 r. o 14.30. Przed śmiercią, już po sporządzeniu testamentu, surowo przykazał, by pochować go w mundurze legionowym, a serce pozostawić tu, gdzie umierał: w wielkopolskiej &lt;name type="place"&gt;Winnogórze&lt;/&gt;. <br>Żona Barbara (w której niektórzy badacze chcą widzieć ową Basię, co słucha
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego