Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
drukarnię "Polonia" przy ul. Nowotarskiej.

1913 16 marca. Inauguracja skautingu w Szkole Przemysłu Drzewnego i Gimnazjum. W Zakopanem osiada twórca polskiego harcerstwa - Andrzej Małkowski z żoną Olgą.

3 sierpnia. Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę murowanego gmachu Muzeum Tatrzańskiego.

1914 1 sierpnia. Wybuch I wojny światowej. Z Zakopanego do I Brygady Legionów wyruszają m.in. Władysław Orkan, Wacław Sieroszewski, Mariusz Zaruski, Jerzy Żuławski. Na cały okres wojny osiada w Zakopanem Stefan Żeromski.

grudzień. Żeromski i Kasprowicz zakładają międzypartyjną organizację niepodległościową z siedzibą w restauracji Karpowicza. Przetrwała do 1916 roku.

1917 Książęco-Biskupi Komitet otwiera w willi "Nosal" na Bystrem zakład leczniczy dla
drukarnię "Polonia" przy ul. Nowotarskiej.<br><br> 1913 16 marca. Inauguracja skautingu w Szkole Przemysłu Drzewnego i Gimnazjum. W Zakopanem osiada twórca polskiego harcerstwa - Andrzej Małkowski z żoną Olgą. <br><br> 3 sierpnia. Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę murowanego gmachu Muzeum Tatrzańskiego.<br><br> 1914 1 sierpnia. Wybuch I wojny światowej. Z Zakopanego do I Brygady Legionów wyruszają m.in. Władysław Orkan, Wacław Sieroszewski, Mariusz Zaruski, Jerzy Żuławski. Na cały okres wojny osiada w Zakopanem Stefan Żeromski.<br><br> grudzień. Żeromski i Kasprowicz zakładają międzypartyjną organizację niepodległościową z siedzibą w restauracji Karpowicza. Przetrwała do 1916 roku.<br><br> 1917 Książęco-Biskupi Komitet otwiera w willi "Nosal" na Bystrem zakład leczniczy dla
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego