Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
księżniczkę twerską, w kulturze bizantyjskiej, miłośnik malarstwa i muzyki, władający językiem ruskim oraz cyrylicą, daleki był od tego miana. Po zaślubinach i koronacji Jagiełły małżonkowie współrządzili Polską.

Ponowne przyłączenie Rusi Halickiej. Ruś Halicka, przyłączona do Polski zapanowania Kazimierza Wielkiego, wchodziła również w krąg zainteresowań Węgier i Litwy.
W 1372 r. Ludwik Andegaweński powierzył tam władzę swemu krewnemu - Władysławowi Opolczykowi, który niemało przyczynił się do rozkwitu tej prowincji. Rozwijał akcję zasiedlania słabo zaludnionych obszarów, zapoczątkowaną przez ostatniego Piasta na tronie polskim, budował i umacniał miasta, fundował kościoły oraz klasztory.

Kres tej działalności położył najazd Litwinów, którzy podjęli próbę opanowania Lwowa i innych
księżniczkę twerską, w kulturze bizantyjskiej, miłośnik malarstwa i muzyki, władający językiem ruskim oraz cyrylicą, daleki był od tego miana. Po zaślubinach i koronacji Jagiełły małżonkowie współrządzili Polską.<br><br>Ponowne przyłączenie Rusi Halickiej. Ruś Halicka, przyłączona do Polski zapanowania Kazimierza Wielkiego, wchodziła również w krąg zainteresowań Węgier i Litwy.<br>W 1372 r. Ludwik Andegaweński powierzył tam władzę swemu krewnemu - Władysławowi Opolczykowi, który niemało przyczynił się do rozkwitu tej prowincji. Rozwijał akcję zasiedlania słabo zaludnionych obszarów, zapoczątkowaną przez ostatniego Piasta na tronie polskim, budował i umacniał miasta, fundował kościoły oraz klasztory.<br><br>Kres tej działalności położył najazd Litwinów, którzy podjęli próbę opanowania Lwowa i innych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego