Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 05.01 (18)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
zburzyć wszelkie granice państwowe i narodowe. Proletkultowców wspierali konstruktywiści, LEF­owcy i inne ówczesne ugrupowania literackie. Po rewolucji światowej narodowość miała ostatecznie utracić rację bytu w kulturze, gdyż proletariusze wszystkich krajów mieli się połączyć.

Z tymi hasłami bolszewicy wyruszyli na wojnę z Polską. Oficjalnie ich wrogiem był polski pan. Włodzimierz Majakowski ujął to tak: "Wojujemy z pańskim rodem, a nie z polskim pracującym ludem". I w wierszu-agitce "Oszczędzajcie jeńców" nauczał:

"Pamiętajcie czerwonoarmiści,

Gdy brać ich będziecie,

O robotnikach polskich,

Braciach naszych...

Bij panów!

Do zwycięstwa dąż!

Robotnika zaś

W niewoli

Oszczędź!".

Propaganda bolszewicka podzieliła polskie społeczeństwo na złych Polaków (pański
zburzyć wszelkie granice państwowe i narodowe. &lt;orig&gt;Proletkultowców&lt;/&gt; wspierali konstruktywiści, LEF­owcy i inne ówczesne ugrupowania literackie. Po rewolucji światowej narodowość miała ostatecznie utracić rację bytu w kulturze, gdyż proletariusze wszystkich krajów mieli się połączyć.<br><br>Z tymi hasłami bolszewicy wyruszyli na wojnę z Polską. Oficjalnie ich wrogiem był polski pan. Włodzimierz Majakowski ujął to tak: "Wojujemy z pańskim rodem, a nie z polskim pracującym ludem". I w wierszu-agitce "Oszczędzajcie jeńców" nauczał:<br><br>&lt;q&gt;"Pamiętajcie czerwonoarmiści,<br><br>Gdy brać ich będziecie,<br><br>O robotnikach polskich,<br><br>Braciach naszych...<br><br>Bij panów!<br><br>Do zwycięstwa dąż!<br><br>Robotnika zaś<br><br>W niewoli<br><br>Oszczędź!".&lt;/&gt;<br><br>Propaganda bolszewicka podzieliła polskie społeczeństwo na złych Polaków (pański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!