Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 05.01 (18)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
zburzyć wszelkie granice państwowe i narodowe. Proletkultowców wspierali konstruktywiści, LEF­owcy i inne ówczesne ugrupowania literackie. Po rewolucji światowej narodowość miała ostatecznie utracić rację bytu w kulturze, gdyż proletariusze wszystkich krajów mieli się połączyć.

Z tymi hasłami bolszewicy wyruszyli na wojnę z Polską. Oficjalnie ich wrogiem był polski pan. Włodzimierz Majakowski ujął to tak: "Wojujemy z pańskim rodem, a nie z polskim pracującym ludem". I w wierszu-agitce "Oszczędzajcie jeńców" nauczał:

"Pamiętajcie czerwonoarmiści,

Gdy brać ich będziecie,

O robotnikach polskich,

Braciach naszych...

Bij panów!

Do zwycięstwa dąż!

Robotnika zaś

W niewoli

Oszczędź!".

Propaganda bolszewicka podzieliła polskie społeczeństwo na złych Polaków (pański
zburzyć wszelkie granice państwowe i narodowe. &lt;orig&gt;Proletkultowców&lt;/&gt; wspierali konstruktywiści, LEF­owcy i inne ówczesne ugrupowania literackie. Po rewolucji światowej narodowość miała ostatecznie utracić rację bytu w kulturze, gdyż proletariusze wszystkich krajów mieli się połączyć.<br><br>Z tymi hasłami bolszewicy wyruszyli na wojnę z Polską. Oficjalnie ich wrogiem był polski pan. Włodzimierz Majakowski ujął to tak: "Wojujemy z pańskim rodem, a nie z polskim pracującym ludem". I w wierszu-agitce "Oszczędzajcie jeńców" nauczał:<br><br>&lt;q&gt;"Pamiętajcie czerwonoarmiści,<br><br>Gdy brać ich będziecie,<br><br>O robotnikach polskich,<br><br>Braciach naszych...<br><br>Bij panów!<br><br>Do zwycięstwa dąż!<br><br>Robotnika zaś<br><br>W niewoli<br><br>Oszczędź!".&lt;/&gt;<br><br>Propaganda bolszewicka podzieliła polskie społeczeństwo na złych Polaków (pański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego