Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 05.01 (18)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
lat uporczywie milczy: jego zaangażowanie w komunizm oraz idące z nim w parze poczucie, że trzyma w ręce ster historii swego kraju. Kurs na komunizm okazał się fatalną pomyłką, a ster wyrwali mu z dłoni w 1968 r. podziwiani wcześniej przezeń Rosjanie (Kundera debiutował jako 16-latek przekładem wierszy Włodzimierza Majakowskiego). Takie doświadczenie było udziałem wielu pisarzy, ale Kundera nie zabrał się, jak inni, za pisanie powieści rozrachunkowych. Dostrzegł w komunizmie doświadczenie o uniwersalnym znaczeniu - a z pewnością coś więcej niż tylko formę zniewolenia paru małych narodów przez Moskali (choć trudno nie dostrzec antyrosyjskiej fobii w eseistyce Kundery).

Akuszer Praskiej Wiosny
lat uporczywie milczy: jego zaangażowanie w komunizm oraz idące z nim w parze poczucie, że trzyma w ręce ster historii swego kraju. Kurs na komunizm okazał się fatalną pomyłką, a ster wyrwali mu z dłoni w 1968 r. podziwiani wcześniej przezeń Rosjanie (Kundera debiutował jako 16-latek przekładem wierszy Włodzimierza Majakowskiego). Takie doświadczenie było udziałem wielu pisarzy, ale Kundera nie zabrał się, jak inni, za pisanie powieści rozrachunkowych. Dostrzegł w komunizmie doświadczenie o uniwersalnym znaczeniu - a z pewnością coś więcej niż tylko formę zniewolenia paru małych narodów przez Moskali (choć trudno nie dostrzec antyrosyjskiej fobii w eseistyce Kundery).<br><br>&lt;tit&gt;Akuszer Praskiej Wiosny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!