Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Arsenał Gorzowski
Nr: 7/8
Miejsce wydania: Gorzów Wielkopolski
Rok: 1998
jednocześnie! To mnie urzekło! Potem przekonałem się, że robi świetne zapiekanki, rewelacyjne kompoty i nie ma sobie równych w dzierganiu wełnianych skarpetek. Oto moja teściowa - pomyślałem". Przytoczony cytat to wypowiedź Pimodora - Mamuna, który opisuje swoje wrażenia podczas pierwszych kontaktów ze swoją przyszłą teściową ("Mamuni", rozdz. pt. "Należysz do swojej teściowej"). Mamuni nie wybierają żony, wybierają teściową. Teściowa wybiera zięcia. To właśnie relacja teściowa - zięć jest podstawowym budulcem społecznej struktury, to właśnie zasadniczy element idei świekryzmu.
Mamuńskie małżeństwo to triada: mężczyzna + dwie kobiety: matka i córka. Istnieją zatem trzy relacje: mąż - żona, zięć - teściowa, matka - córka. Najważniejsza jest teściowa (świekra).
Celem istnienia
jednocześnie! To mnie urzekło! Potem przekonałem się, że robi świetne zapiekanki, rewelacyjne kompoty i nie ma sobie równych w dzierganiu wełnianych skarpetek. Oto moja teściowa - pomyślałem". Przytoczony cytat to wypowiedź Pimodora - Mamuna, który opisuje swoje wrażenia podczas pierwszych kontaktów ze swoją przyszłą teściową ("Mamuni", rozdz. pt. "Należysz do swojej teściowej"). Mamuni nie wybierają żony, wybierają teściową. Teściowa wybiera zięcia. To właśnie relacja teściowa - zięć jest podstawowym budulcem społecznej struktury, to właśnie zasadniczy element idei &lt;orig&gt;świekryzmu&lt;/&gt;.<br>Mamuńskie małżeństwo to triada: mężczyzna + dwie kobiety: matka i córka. Istnieją zatem trzy relacje: mąż - żona, zięć - teściowa, matka - córka. Najważniejsza jest teściowa (świekra).<br>Celem istnienia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego