Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
twory deutoplazmatyczne, których obecność świadczy o intensywnej przemianie materii, oraz fosfataza zasadowa, odgrywająca rolę w procesie uwapniania tkanek zęba. W zębach dojrzałych odontoblasty nie wytwarzają zębiny. Pod warstwą komórek zębinotwórczych znajduje się jasna warstwa z małą liczbą komórek. W obrębie miazgi zęba spotyka się również komórki żerne układu jednojądrzastych makrofagów.
Miazga zęba bierze udział w odżywianiu i przemianie materii zęba oraz w regeneracji jego tkanek twardych, zwłaszcza przy złamaniach korzeni. W tych wypadkach tkanka miazgi wnika do powstałej szczeliny, która zostaje wypełniona substancją podobną do zębiny lub tkanki kostnej. Usunięcie miazgi prowadzi do zahamowania tych procesów oraz wzrostu zęba.
U człowieka i
twory deutoplazmatyczne, których obecność świadczy o intensywnej przemianie materii, oraz fosfataza zasadowa, odgrywająca rolę w procesie uwapniania tkanek zęba. W zębach dojrzałych odontoblasty nie wytwarzają zębiny. Pod warstwą komórek zębinotwórczych znajduje się jasna warstwa z małą liczbą komórek. W obrębie miazgi zęba spotyka się również komórki żerne układu jednojądrzastych makrofagów.<br>Miazga zęba bierze udział w odżywianiu i przemianie materii zęba oraz w regeneracji &lt;page nr=117&gt; jego tkanek twardych, zwłaszcza przy złamaniach korzeni. W tych wypadkach tkanka miazgi wnika do powstałej szczeliny, która zostaje wypełniona substancją podobną do zębiny lub tkanki kostnej. Usunięcie miazgi prowadzi do zahamowania tych procesów oraz wzrostu zęba.<br>U człowieka i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego