Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
przejściowy. Powstający nadtlenek wodoru jest substratem peroksydazy komórki jajowej, która wykorzystuje go do tworzenia mostków bityrozylowych, uszczelniających błonę komórki, by uniemożliwić wniknięcie następnego plemnika.
Wytwarzanie dużych ilości nadtlenku wodoru mogłoby być niebezpieczne dla zygoty i zarodka w pierwszych stadiach jego rozwoju. Jaja i rozwijające się zarodki jeżowców zawierają 1-metylo-N,N-dimetylo-4-merkaptohistydynę (owotiol C) (rys.2.3.1) - związek, które jest łatwo utleniany przez H2O2. Jest on obecny w wysokim stężeniu (5 mmolˇl1); jego główną funkcją wydaje się ochrona wnętrza komórki jajowej, zygoty, a następnie komórek zarodka przed nadtlenkiem wodoru.

3.14.4. Nadtlenki takie, że do rany
przejściowy. Powstający nadtlenek wodoru jest substratem peroksydazy komórki jajowej, która wykorzystuje go do tworzenia mostków bityrozylowych, uszczelniających błonę komórki, by uniemożliwić wniknięcie następnego plemnika.<br>Wytwarzanie dużych ilości nadtlenku wodoru mogłoby być niebezpieczne dla zygoty i zarodka w pierwszych stadiach jego rozwoju. Jaja i rozwijające się zarodki jeżowców zawierają 1-metylo-N,N-dimetylo-4-merkaptohistydynę (owotiol C) (rys.2.3.1) - związek, które jest łatwo utleniany przez H2O2. Jest on obecny w wysokim stężeniu (5 mmolˇl1); jego główną funkcją wydaje się ochrona wnętrza komórki jajowej, zygoty, a następnie komórek zarodka przed nadtlenkiem wodoru.<br><br>&lt;tit&gt;3.14.4. Nadtlenki takie, że do rany
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego