Typ tekstu: Książka
Autor: Czeszko Bohdan
Tytuł: Pokolenie
Rok wydania: 1974
Rok powstania: 1951
się domyślał - postękiwał Stacho nieomal na głos. Głowa mu płonęła. Przewracał rozgrzaną poduszkę chłodniejszą stroną do twarzy. Leżał i słuchał miarowego tykania budzika nie mogąc zasnąć. Zegar ciurkał natarczywie, jak świerszczyk, szyderczym głosem. Przydusił go poduszeczką i zasypiając myślał: "Czyż też ŤSmukłyť będzie się bardzo śmiał, skoro usłyszy o kłopotach".
Nie śmiał się, lecz mówił o tym, jak rodziły się idee, a najwięcej - jak powstała idea komunizmu - idea sprawiedliwego życia, którego szczęśliwości, być może, nie będą odczuwać ludzie żyjący w tym ustroju, szczęście bowiem stanie się chlebem powszednim.
Popadł w marzenia, mówił o olbrzymich ocenach wiedzy, drzemiących poza ludzką świadomością, o sięganiu
się domyślał - postękiwał Stacho nieomal na głos. Głowa mu płonęła. Przewracał rozgrzaną poduszkę chłodniejszą stroną do twarzy. Leżał i słuchał miarowego tykania budzika nie mogąc zasnąć. Zegar ciurkał natarczywie, jak świerszczyk, szyderczym głosem. Przydusił go poduszeczką i zasypiając myślał: "Czyż też ŤSmukłyť będzie się bardzo śmiał, skoro usłyszy o kłopotach".<br>Nie śmiał się, lecz mówił o tym, jak rodziły się idee, a najwięcej - jak powstała idea komunizmu - idea sprawiedliwego życia, którego szczęśliwości, być może, nie będą odczuwać ludzie żyjący w tym ustroju, szczęście bowiem stanie się chlebem powszednim.<br>Popadł w marzenia, mówił o olbrzymich ocenach wiedzy, drzemiących poza ludzką świadomością, o sięganiu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!