Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
I gdyby król Władysław szybko przybył do Malborka [...] byłby zajął zamek w pierwszym dniu po przybyciu [...].
Krzyżacy bowiem duchowni, świeccy i inni, którzy strzegli zamku Malborka, rozbiegli się jak obłąkani po domach, salach i izbach, i wiele dni i nocy spędzili na lamentach, smutkach i skargach" - napisał niechętny królowi Długosz.

Niebawem wojska polsko-litewskie stanęły pod Malborkiem. Rozpoczęło się długie i trudne oblężenie mocno ufortyfikowanego miasta. Wkrótce Witold, przekonany, że zwycięstwo grunwaldzkie dostatecznie zabezpiecza interesy Litwy, wycofał się wraz ze swoimi oddziałami. Po dwóch miesiącach zaś, ulegając namowom zniechęconych rycerzy, także Jagiełło odstąpił od stolicy krzyżackiej.

W 1411 r. podpisano pokój
I gdyby król Władysław szybko przybył do Malborka [...] byłby zajął zamek w pierwszym dniu po przybyciu [...].<br>Krzyżacy bowiem duchowni, świeccy i inni, którzy strzegli zamku Malborka, rozbiegli się jak obłąkani po domach, salach i izbach, i wiele dni i nocy spędzili na lamentach, smutkach i skargach" - napisał niechętny królowi Długosz.<br><br>Niebawem wojska polsko-litewskie stanęły pod Malborkiem. Rozpoczęło się długie i trudne oblężenie mocno ufortyfikowanego miasta. Wkrótce Witold, przekonany, że zwycięstwo grunwaldzkie dostatecznie zabezpiecza interesy Litwy, wycofał się wraz ze swoimi oddziałami. Po dwóch miesiącach zaś, ulegając namowom zniechęconych rycerzy, także Jagiełło odstąpił od stolicy krzyżackiej.<br><br>W 1411 r. podpisano pokój
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego