Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 07.03
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
jak postrzega się Zachód - i jak to zwykle bywa, skończyło się na postanowieniu. Ale przyszedł 11 września. Trzy dni wcześniej przyleciałem do Nowego Jorku. Po ataku zatelefonował do mnie Ian i powiedział, że teraz coś trzeba zrobić. Napisaliśmy wspólnie artykuł, który stał się zalążkiem książki. Tytuł jest oczywiście aluzją do "Orientalizmu" Saida.

Co właściwie znaczy "okcydentalizm"?

Chodzi o zdehumanizowany obraz ludzi Zachodu. Są przedstawiani jak roboty, ludzie-maszyny, ludzie-komputery, wydajni, ale niezdolni do ludzkich uczuć, zrozumienia, współczucia dla cierpień innych istot ludzkich, słowem: półludzie.

Skąd się wziął ten obraz Zachodu w oczach jego wrogów?

Pochodzi on głównie z... Zachodu. Rozwijali
jak postrzega się Zachód - i jak to zwykle bywa, skończyło się na postanowieniu. Ale przyszedł 11 września. Trzy dni wcześniej przyleciałem do Nowego Jorku. Po ataku zatelefonował do mnie Ian i powiedział, że teraz coś trzeba zrobić. Napisaliśmy wspólnie artykuł, który stał się zalążkiem książki. Tytuł jest oczywiście aluzją do "Orientalizmu" Saida.&lt;/&gt;<br><br>&lt;who1&gt;Co właściwie znaczy "okcydentalizm"? &lt;/&gt;<br><br>&lt;who2&gt;Chodzi o zdehumanizowany obraz ludzi Zachodu. Są przedstawiani jak roboty, ludzie-maszyny, ludzie-komputery, wydajni, ale niezdolni do ludzkich uczuć, zrozumienia, współczucia dla cierpień innych istot ludzkich, słowem: półludzie.&lt;/&gt;<br><br>&lt;who1&gt;Skąd się wziął ten obraz Zachodu w oczach jego wrogów? &lt;/&gt;<br><br>&lt;who2&gt;Pochodzi on głównie z... Zachodu. Rozwijali
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!