Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Wprost
Nr: 12.05
Miejsce wydania: Poznań
Rok: 1999
wersji wydarzeń. Widziałem, jak historia nie służy refleksji nad przeszłością, ale gromadzeniu kapitału na przyszłość. Polityka kładzie się cieniem na historii jak za najlepszych socrealistycznych czasów. Pragnę z tego miejsca powiedzieć, jakie trzy momenty - według mnie - są najważniejsze dla naszej historii u schyłku XX wieku.
1) Wybór Polaka na tron Piotrowy. To był dla nas dar niebios, to było wydarzenie, które zapoczątkowało cały ciąg następstw.
2) Wydarzeniem pochodnym, ale równie ważnym, było powstanie dziesięciomilionowego związku zawodowego "Solidarność". To było zakwestionowanie ideologicznego dogmatu o rządach w imieniu klasy robotniczej. To było zostawienie komunistów bez ideologicznych spodni.
3) I trzecim elementem, który był
wersji wydarzeń. Widziałem, jak historia nie służy refleksji nad przeszłością, ale gromadzeniu kapitału na przyszłość. Polityka kładzie się cieniem na historii jak za najlepszych socrealistycznych czasów. Pragnę z tego miejsca powiedzieć, jakie trzy momenty - według mnie - są najważniejsze dla naszej historii u schyłku XX wieku.<br>1) Wybór Polaka na tron Piotrowy. To był dla nas dar niebios, to było wydarzenie, które zapoczątkowało cały ciąg następstw.<br>2) Wydarzeniem pochodnym, ale równie ważnym, było powstanie dziesięciomilionowego związku zawodowego "Solidarność". To było zakwestionowanie ideologicznego dogmatu o rządach w imieniu klasy robotniczej. To było zostawienie komunistów bez ideologicznych spodni.<br>3) I trzecim elementem, który był
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego