Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 12.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
się z obecnym kształtem Ukrainy - zaznacza prof. Serczyk. - Ukraińska myśl państwowa, choć młodsza niż u sąsiadów, jest mocno osadzona w tradycji historycznej.

W pierwszej połowie XIX w. we Lwowie i na Wołyniu narodził się narodowy ruch ukraiński, wysunięto postulat wyodrębnienia z austriackiej Galicji jej autonomicznej części wschodniej - z większością ukraińską. Polacy i Ukraińcy pod rządami Habsburgów współdziałali w parlamencie wiedeńskim.
- W stosunkach polsko-ukraińskich było wtedy więcej inspiracji i zdrowej rywalizacji niż wrogości. Jak Polacy założyli teatr, to i Ukraińcy - mówi dr Stępień. Agresywny nacjonalizm ukraiński pojawił się później, na przełomie XIX i XX w.

Przełomem narodowym były ostatnie lata pierwszej
się z obecnym kształtem Ukrainy - zaznacza prof. Serczyk. - Ukraińska myśl państwowa, choć młodsza niż u sąsiadów, jest mocno osadzona w tradycji historycznej.<br><br>W pierwszej połowie XIX w. we Lwowie i na Wołyniu narodził się narodowy ruch ukraiński, wysunięto postulat wyodrębnienia z austriackiej Galicji jej autonomicznej części wschodniej - z większością ukraińską. Polacy i Ukraińcy pod rządami Habsburgów współdziałali w parlamencie wiedeńskim.<br>- W stosunkach polsko-ukraińskich było wtedy więcej inspiracji i zdrowej rywalizacji niż wrogości. Jak Polacy założyli teatr, to i Ukraińcy - mówi dr Stępień. Agresywny nacjonalizm ukraiński pojawił się później, na przełomie XIX i XX w.<br><br>Przełomem narodowym były ostatnie lata pierwszej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego