Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fakt
Nr: 01.14 (11)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
Dlaczego zwykłe polskie jabłka kosztują tyle samo, co sprowadzane zza morza owoce południowe? Przecież banany płyną do nas tysiące kilometrów, a jabłka mają do przejechania o wiele krótszą drogę.
Okazuje się, że banany są tanie, bo jeszcze sprowadzane bez cła (to się zmieni od maja, po naszym wejściu do Unii). Poza tym koszt zakupu bananów w Ameryce Południowej czy Afryce jest niski - ok 40 gr za kilogram. Niewysokie są też cena transportu i koszty przechowywania owoców (banany trzeba szybko sprzedać, bo się zepsują).
A dlaczego nasze jabłka są takie drogie? Otóż ich hodowla więcej kosztuje niż hodowla bananów! Mamy droższą siłę
Dlaczego zwykłe polskie jabłka kosztują tyle samo, co sprowadzane zza morza owoce południowe? Przecież banany płyną do nas tysiące kilometrów, a jabłka mają do przejechania o wiele krótszą drogę.<br>Okazuje się, że banany są tanie, bo jeszcze sprowadzane bez cła (to się zmieni od maja, po naszym wejściu do Unii). Poza tym koszt zakupu bananów w Ameryce Południowej czy Afryce jest niski - ok 40 gr za kilogram. Niewysokie są też cena transportu i koszty przechowywania owoców (banany trzeba szybko sprzedać, bo się zepsują).<br>A dlaczego nasze jabłka są takie drogie? Otóż ich hodowla więcej kosztuje niż hodowla bananów! Mamy droższą siłę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!