Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fakt
Nr: 01.14 (11)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
Dlaczego zwykłe polskie jabłka kosztują tyle samo, co sprowadzane zza morza owoce południowe? Przecież banany płyną do nas tysiące kilometrów, a jabłka mają do przejechania o wiele krótszą drogę.
Okazuje się, że banany są tanie, bo jeszcze sprowadzane bez cła (to się zmieni od maja, po naszym wejściu do Unii). Poza tym koszt zakupu bananów w Ameryce Południowej czy Afryce jest niski - ok 40 gr za kilogram. Niewysokie są też cena transportu i koszty przechowywania owoców (banany trzeba szybko sprzedać, bo się zepsują).
A dlaczego nasze jabłka są takie drogie? Otóż ich hodowla więcej kosztuje niż hodowla bananów! Mamy droższą siłę
Dlaczego zwykłe polskie jabłka kosztują tyle samo, co sprowadzane zza morza owoce południowe? Przecież banany płyną do nas tysiące kilometrów, a jabłka mają do przejechania o wiele krótszą drogę.<br>Okazuje się, że banany są tanie, bo jeszcze sprowadzane bez cła (to się zmieni od maja, po naszym wejściu do Unii). Poza tym koszt zakupu bananów w Ameryce Południowej czy Afryce jest niski - ok 40 gr za kilogram. Niewysokie są też cena transportu i koszty przechowywania owoców (banany trzeba szybko sprzedać, bo się zepsują).<br>A dlaczego nasze jabłka są takie drogie? Otóż ich hodowla więcej kosztuje niż hodowla bananów! Mamy droższą siłę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego