Typ tekstu: Książka
Autor: Meissner Krzysztof
Tytuł: Klasyczna teoria pola
Rok: 2002
aby nowy lagranżjan
był niezmienniczy ze względu na lokalne transformacje, czyli takie, że . jest dowolną (gładką) funkcją .(x), a nie tylko stałym parametrem.

Podstawowa idea teorii z cechowaniem (czasem nazywana procedurą Noether) polega
na dodawaniu krok po kroku takich wyrazów do lagranżjanu, które kasują niezerową
wariację otrzymaną w kroku poprzednim. Procedura ta w tym przypadku skończy się,
jak zobaczymy, już po dwóch krokach (tzn. wariacja otrzymanego lagranżjanu będzie równa zeru), ale istnieją przypadki (np. w teorii supergrawitacji), gdy procedura ta nie kończy się po skończonej liczbie kroków i trzeba zgadnąć końcową formę niezmienniczego lagranżjanu.
Pierwszym krokiem jest obliczenie wariacji lagranżjanu (4
aby nowy lagranżjan <br>był niezmienniczy ze względu na lokalne transformacje, czyli takie, że . jest dowolną (gładką) funkcją .(x), a nie tylko stałym parametrem. <br>&lt;page nr=47&gt;<br>Podstawowa idea teorii z cechowaniem (czasem nazywana procedurą Noether) polega <br>na dodawaniu krok po kroku takich wyrazów do lagranżjanu, które kasują niezerową <br>wariację otrzymaną w kroku poprzednim. Procedura ta w tym przypadku skończy się, <br>jak zobaczymy, już po dwóch krokach (tzn. wariacja otrzymanego lagranżjanu będzie równa zeru), ale istnieją przypadki (np. w teorii supergrawitacji), gdy procedura ta nie kończy się po skończonej liczbie kroków i trzeba zgadnąć końcową formę niezmienniczego lagranżjanu. <br>Pierwszym krokiem jest obliczenie wariacji lagranżjanu (4
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego