Typ tekstu: Książka
Autor: Grünberg Karol, Otręba Bolesław
Tytuł: Joachim von Ribbentrop
Rok: 1995
1940 i 1941 roku nakazał obsadzie ambasad, poselstw i konsulatów w państwach zależnych od Niemiec kadrą NSDAP. Partyjni pseudodyplomaci zajmowali się stałym ingerowaniem w wewnętrzne sprawy państw, w których rezydowali, dążąc wyraźnie do pełnienia tam funkcji namiestników.
Na tle spraw personalnych dochodziło w Auswärtiges Amt do nieporozumień, nawet zawziętych sporów. Przykładem tego był konflikt między Ribbentropem a Martinem Lutherem, podsekretarzem stanu i szefem departamentu "Deutschland". Luther był od 1936 roku jednym z bliskich współpracowników ministra. W początkowym okresie wojny zaliczano go do ścisłego grona kierownictwa MSZ.
Ribbentrop uchronił Luthera przed grożącym mu dochodzeniem za udział w malwersacjach pieniężnych. W wyniku zarządzonej
1940 i 1941 roku nakazał obsadzie ambasad, poselstw i konsulatów w państwach zależnych od Niemiec kadrą NSDAP. Partyjni pseudodyplomaci zajmowali się stałym ingerowaniem w wewnętrzne sprawy państw, w których rezydowali, dążąc wyraźnie do pełnienia tam funkcji namiestników.<br>Na tle spraw personalnych dochodziło w &lt;name type="org"&gt;Auswärtiges Amt&lt;/&gt; do nieporozumień, nawet zawziętych sporów. Przykładem tego był konflikt między &lt;name type="person"&gt;Ribbentropem&lt;/&gt; a &lt;name type="person"&gt;Martinem Lutherem&lt;/&gt;, podsekretarzem stanu i szefem departamentu "&lt;name type="org"&gt;Deutschland&lt;/&gt;". &lt;name type="person"&gt;Luther&lt;/&gt; był od 1936 roku jednym z bliskich współpracowników ministra. W początkowym okresie wojny zaliczano go do ścisłego grona kierownictwa MSZ.<br>&lt;name type="person"&gt;Ribbentrop&lt;/&gt; uchronił &lt;name type="person"&gt;Luthera&lt;/&gt; przed grożącym mu dochodzeniem za udział w malwersacjach pieniężnych. W wyniku zarządzonej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego