Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
sprowadzało chłopa do rzędu czasowego dzierżawcy, w każdej chwili usuwalnego z gruntu. Miało ono obowiązywać na ziemiach środkowej Polski w ciągu prawie 40 lat.
W pierwszych miesiącach po wejściu w życie dekretu chłopi w dobrach prywatnych dość licznie porzucali wsie, chcąc skorzystać z nadanej wolności i szukając lepszych warunków bytu. Puszczała się na tę wędrówkę głównie ludność bezrolna, gospodarze zaś w tych okolicach, gdzie wojna poczyniła najwięcej szkód rolnictwu.
W ogóle jednak chłopi oswobodzeni, jeśli nie szli do wojska, nie znajdowali też zajęcia poza gospodarką rolną i osiadali w tej samej lub innej wsi, na warunkach podyktowanych przez pana. Pańszczyzna utrzymała
sprowadzało chłopa do rzędu czasowego dzierżawcy, w każdej chwili usuwalnego z gruntu. Miało ono obowiązywać na ziemiach środkowej Polski w ciągu prawie 40 lat.<br>W pierwszych miesiącach po wejściu w życie dekretu chłopi w dobrach prywatnych dość licznie porzucali wsie, chcąc skorzystać z nadanej wolności i szukając lepszych warunków bytu. Puszczała się na tę wędrówkę głównie ludność bezrolna, gospodarze zaś w tych okolicach, gdzie wojna poczyniła najwięcej szkód rolnictwu.<br>W ogóle jednak chłopi oswobodzeni, jeśli nie szli do wojska, nie znajdowali też zajęcia poza gospodarką rolną i osiadali w tej samej lub innej wsi, na warunkach podyktowanych przez pana. Pańszczyzna utrzymała
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!