Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 32
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
w państwa ościenne. Dziś Gerard Labuda i Marian Biskup są klasykami "krzyżakologii stosowanej" również w Niemczech, a wydana niedawno po polsku praca Hartmuta Boockmanna pokazuje, że naprawdę jest jeszcze ta druga "wewnętrzna" historia Zakonu - administracyjna, gospodarcza, mentalna, religijna - która w polskiej świadomości potocznej jest wyparta przez zdradę, krzywoprzysięstwo i zbrodnie.
Rewizja "Krzyżaków" nie dotyczy oczywiście faktów, lecz ról, motywów, psychologii i ocen wielkich konfliktów epoki, które - mimo zderzenia państwa zakonnego z unią polsko-litewską - sięgały dużo głębiej niż dzieje pewnego szlachetnego rębajły ratującego pewną panienkę z rąk złych zakonników.
Oto leżą na stole dwie przeciwstawne literackie legendy Krzyżaków i Grunwaldu. Tę
w państwa ościenne. Dziś Gerard Labuda i Marian Biskup są klasykami "&lt;orig&gt;krzyżakologii&lt;/&gt; stosowanej" również w Niemczech, a wydana niedawno po polsku praca Hartmuta Boockmanna pokazuje, że naprawdę jest jeszcze ta druga "wewnętrzna" historia Zakonu - administracyjna, gospodarcza, mentalna, religijna - która w polskiej świadomości potocznej jest wyparta przez zdradę, krzywoprzysięstwo i zbrodnie.<br>Rewizja "Krzyżaków" nie dotyczy oczywiście faktów, lecz ról, motywów, psychologii i ocen wielkich konfliktów epoki, które - mimo zderzenia państwa zakonnego z unią polsko-litewską - sięgały dużo głębiej niż dzieje pewnego szlachetnego rębajły ratującego pewną panienkę z rąk złych zakonników.<br>Oto leżą na stole dwie przeciwstawne literackie legendy Krzyżaków i Grunwaldu. Tę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego