Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 22
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
Henryk Łaszek, który zamieszkał potem w Zakopanem. Więźniów ze Schwerina przewieziono do Lubeki.
W dniu 13 kwietnia 1946 r. wróciliśmy z Andrzejem, już zdrowym, pierwszym transportem morskim do Szczecina, a potem wreszcie do domu.

*

W 1947 r. dowiedzieliśmy się o planach zatopienia nas z zeznań, jakie złożył komendant obozu w Sachsenhausen Anton Kaindl na procesie berlińskim przed Radzieckim Trybunałem Wojskowym w 1947 r.
- Oskarżony Kaindl! Czy otrzymał pan zarządzenie, aby dla zatarcia śladów dokonywanych zbrodni obóz podminować i wysadzić w powietrze?
- Tak. 1 lutego 1945 r. w rozmowie z szefem gestapo Müllerem. Zlecił mi wówczas zniszczenie obozu przy pomocy pocisku artyleryjskiego
Henryk Łaszek, który zamieszkał potem w Zakopanem. Więźniów ze Schwerina przewieziono do Lubeki.<br>W dniu 13 kwietnia 1946 r. wróciliśmy z Andrzejem, już zdrowym, pierwszym transportem morskim do Szczecina, a potem wreszcie do domu.<br><br>*<br><br>W 1947 r. dowiedzieliśmy się o planach zatopienia nas z zeznań, jakie złożył komendant obozu w Sachsenhausen Anton Kaindl na procesie berlińskim przed Radzieckim Trybunałem Wojskowym w 1947 r.<br>- Oskarżony Kaindl! Czy otrzymał pan zarządzenie, aby dla zatarcia śladów dokonywanych zbrodni obóz podminować i wysadzić w powietrze?<br>- Tak. 1 lutego 1945 r. w rozmowie z szefem gestapo Müllerem. Zlecił mi wówczas zniszczenie obozu przy pomocy pocisku artyleryjskiego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego