Typ tekstu: Książka
Autor: Rożek Michał
Tytuł: Symbolika i magia Krakowa
Rok: 2000
roku 1918 Kraków jako pierwsze z polskich miast zrzucił jarzmo niewoli. Niespełna rok potem - 19 października - do katedry wawelskiej przybył Naczelnik Państwa Józef Piłsudski oraz generałowie Józef Haller, dowódca Błękitnej Armii i Józef Dowbór-Muśnicki, naczelny dowódca Armii Wielkopolskiej. Oczekiwali ich prymas Edmund Dalbor i gospodarz katedry biskup Adam Stefan Sapieha, który zwrócił się do prymasa tymi słowy: .
Po błogosławieństwie Piłsudski zszedł do krypt królewskich, gdzie złożył wieniec na sarkofagu Tadeusza Kościuszki. Tak u progu niepodległości przypomniano sanktuaryjną rolę Wawelu - symbolu państwa polskiego, tak w dobrych, jak i w złych czasach.

Mitologia królewskich koron
Prusacy, którzy z taką precyzją notowali etapy
roku 1918 Kraków jako pierwsze z polskich miast zrzucił jarzmo niewoli. Niespełna rok potem - 19 października - do katedry wawelskiej przybył Naczelnik Państwa Józef Piłsudski oraz generałowie Józef Haller, dowódca Błękitnej Armii i Józef Dowbór-Muśnicki, naczelny dowódca Armii Wielkopolskiej. Oczekiwali ich prymas Edmund Dalbor i gospodarz katedry biskup Adam Stefan Sapieha, który zwrócił się do prymasa tymi słowy: &lt;gap&gt;.<br>Po błogosławieństwie Piłsudski zszedł do krypt królewskich, gdzie złożył wieniec na sarkofagu Tadeusza Kościuszki. Tak u progu niepodległości przypomniano sanktuaryjną rolę Wawelu - symbolu państwa polskiego, tak w dobrych, jak i w złych czasach.<br><br>&lt;tit&gt;Mitologia królewskich koron&lt;/&gt;<br>Prusacy, którzy z taką precyzją notowali etapy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego