Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
A PUBLICYSTYKA
W POŁOWIE XVI WIEKU

1. PUBLICYSTYKA JAKO SZTUKA WYMOWY

Jeśli publicystyką nazwiemy wszelką działalność piśmienniczą rozważającą aktualne problemy społeczne, polityczne, obyczajowe, religijne, to znaczna część literatury renesansowej w Polsce jest publicystyką lub co najmniej pełni funkcje publicystyczne. Głosem w sprawach publicznych jest zarówno Krótka rozprawa Mikołaja Reja, jak Satyr Kochanowskiego, zarówno Odprawa posłów greckich, jak Kazania sejmowe Skargi. Publicystyczny jest każdy wiersz ulotny, który zgłasza swoje "za" lub swoje "przeciw" w momencie ważnych zdarzeń pasjonujących opinię publiczną - takich, jak małżeństwo Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną, sejmy egzekucyjne, pierwsze i drugie bezkrólewie.
Publicystyczna żywość literatury polskiej wieku XVI nie jest
A PUBLICYSTYKA<br> W POŁOWIE XVI WIEKU&lt;/&gt;<br><br>&lt;tit&gt;1. PUBLICYSTYKA JAKO SZTUKA WYMOWY&lt;/&gt;<br><br>Jeśli publicystyką nazwiemy wszelką działalność piśmienniczą rozważającą aktualne problemy społeczne, polityczne, obyczajowe, religijne, to znaczna część literatury renesansowej w Polsce jest publicystyką lub co najmniej pełni funkcje publicystyczne. Głosem w sprawach publicznych jest zarówno Krótka rozprawa Mikołaja Reja, jak Satyr Kochanowskiego, zarówno Odprawa posłów greckich, jak Kazania sejmowe Skargi. Publicystyczny jest każdy wiersz ulotny, który zgłasza swoje "za" lub swoje "przeciw" w momencie ważnych zdarzeń pasjonujących opinię publiczną - takich, jak małżeństwo Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną, sejmy egzekucyjne, pierwsze i drugie bezkrólewie.<br>Publicystyczna żywość literatury polskiej wieku XVI nie jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!