Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
Czarnemu i uzupełniony wierszem Do Odmieńca pióra Piotra Stojeńskiego (znanego nam autora gramatyki polskiej - patrz rozdz. II, pkt 2) i wierszem Do tegoż pióra Cypriana Bazylika, późniejszego tłumacza Fryczowej De Republica emendanda. Powstał więc w kręgu działaczy reformacyjnych, ale nie należy do wierszy religijno-polemicznych, lecz wiąże się, podobnie jak Satyr i jak Satyry Bielskiego, ze sporami egzekucyjnymi.
Bielski wyczuł sytuację narracyjną poematu satyrowego, ale typem wyobraźni, stylu, słownictwa pozostawał raczej w kręgu Reja. Autor Proteusa nauczył się więcej: umiał nawiązać charakterystyczny dla tej odmiany gatunkowej dyskurs utrzymany w retorycznym napięciu:

- Cóż ci na tym? Ja sam wiem, ty się nie
Czarnemu i uzupełniony wierszem Do Odmieńca pióra Piotra Stojeńskiego (znanego nam autora gramatyki polskiej - patrz rozdz. II, pkt 2) i wierszem Do tegoż pióra Cypriana Bazylika, późniejszego tłumacza Fryczowej De Republica emendanda. Powstał więc w kręgu działaczy reformacyjnych, ale nie należy do wierszy religijno-polemicznych, lecz wiąże się, podobnie jak Satyr i jak Satyry Bielskiego, ze sporami egzekucyjnymi.<br>Bielski wyczuł sytuację narracyjną poematu satyrowego, ale typem wyobraźni, stylu, słownictwa pozostawał raczej w kręgu Reja. Autor Proteusa nauczył się więcej: umiał nawiązać charakterystyczny dla tej odmiany gatunkowej dyskurs utrzymany w retorycznym napięciu:<br><br>&lt;q&gt;- Cóż ci na tym? Ja sam wiem, ty się nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!